950006788491689 903431173060261
top of page

SLN-OLV200 SOĞUK SIKIM ZEYTİNYAĞI MAKİNASI

SLN-OLV200 Zeytinyağı makinası

      Endüstriyel tarımın dünya üzerinde artması bazen insan üzerinde olumsuz etkiler getirmektedir. Hızlı ve yüksek kapasitede üretilen tarımsal ürünler, beraberinde sağlıksız, doğal olmayan bir ürün haline gelebilmektedir.

      Organik tarımın her geçen gün daha da yaygınlaştığı dünyamızda, SELNİ MAKİNA olarak 2007 yılında çevreye dost ve organik tarım sektörü standartlarına uygun bir makina üretmeye karar verdik. Butik zeytinyağı üretimi bildiğiniz üzere yoğun emek sonucunda sınırlı miktarlarda gerçekleştirilen üretimlerdir. Kaliteli ve doğal oluşları sarf edilen üretim emeğiyle doğru orantıdadır. Ürettiğimiz makina zeytini soğuk sıkım tekniğiyle işleyip yağın kalitesini korumasına yardımcı olmaktadır.


       Neden SLN-OLV200 Zeytinyağı Makinası?

 • Küçültülmüş makina boyutları ile küçük alanda yağ üretimi,

 • Sistemin soğuk sıkım yapması sayesinde zeytin kokusunun yağda kaybolmaması,

 • Toplanan zeytinlerin günlük sıkılarak daha kaliteli bir yağ elde edinimi,

 • Doğru kullanıldığında, birçok ayar olanağı yardımıyla, yüksek yağ randımanı ve mükemmel, kaliteli yağ elde edinimi,

 • Kendi yağını elde edebilme ve kendi markanla pazara sunabilme,

 • Kaliteli yağ ile daha çok kazanç,

 • Prinanın üretici tarafından kullanılabilme şansı (yakacak olarak vb.),

 • Organik yağ üretimi için gerekli koşullara sahip olması,

 • Çevreye karşı her hangi bir zarar oluşturmaması ve çevre bakanlığının yağ üretimi için şart koştuğu çeşitli belge ve projelerden muaf olması.

       SLN-OLV200 ile Çalışma: Yıkama ve Yaprak Temizliği

        Zeytinlerin kırılması ve ezilmesi işlemi başlamadan önce (gereklilik durumunda) zeytinlerin yıkanması ve zeytin içerisindeki yaprakların ayıklanması gereksinimi bulunmaktadır. Bu işlem zeytin yapraklarını, küçük dal parçacıklarını uzaklaştırabilen ve su ile zeytinleri yıkayabilen uygun bir makina ile yapılabilmektedir. SELNİ MAKİNA bu işlemde kullanılmak üzere Zeytin Yıkama ve Yaprak Ayırma Ünitesi tasarlamıştır. Bu makina aynı zamanda iletim organları ile zeytinleri yağ sıkma bölümüne göndermektedir.


 

         Yağın Elde Edilmesi - KIRMA
         Zeytinlerin kırılması işlemi, makina üzerinde bulunan çekiçli değirmen tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu kullanılan teknik ile en iyi hamurun elde edilmesi sağlanmaktadır. Kırma, yüksek hızda (3000 d/dak.) dönerek çalışan bıçaklar tarafından yapılmaktadır. Bıçaklar çok kısa zamanda zeytinleri parçalayarak etrafındaki küçük deliklerden geçmeye zorlamaktadır. Bu şekilde elde edilen (küçük deliklerden geçen) hamur yoğurma işlemine yönlendirilmektedir.


          YOĞURMA
          Zeytin hamurunun yoğurulma işlemi, çekiçli değirmenden gelen hamurun 45 dakika süre ile karıştırılması ile gerçekleştirilmektedir. SLN-OLV200 kapalı sistem dikey azot gazı girişi ve karıştırma ünitesine sahiptir. Bu ünitenin kapalı ve azot gazı basımına uygun olması sayesinde zeytin hamuru ile hava teması minimize edilerek yağ oksidasyonunu ve buna bağlı olarak peroksit artışı önlenmektedir (zeytin yağının asitliğinin artışı). Yoğurma ünitesi üzerinde zeytin hamurundan yağ ayrımını kolaylaştırmada kullanılmak üzere bir ısıtma sistemi öngörülmüştür (25-28°C max). Bu sistemin yağı çıkarılacak zeytin çeşidine bağlı olarak yağ ayrımının zor olması durumunda kullanılması önerilmektedir.         AYIRMA  (Yağ ile prina-suyun ayrılması)
         Hamur haldeki zeytinden yağın elde edilmesi dekantör içerisinde gerçekleşmektedir. Dekantör içinde bitki özsuyu-prina ve yağ birbirinden ayrılmaktadır. Ayırma prensibi santrifuj kuvvet prensibine dayanmaktadır. Birimin yüksek dönüş hızı (3200-4200 d/dak.) birim içerisinde üç farklı katman oluşmasına neden olmaktadır. İlk dış katman prina, ikinci katman bitki özsuyu, üçüncü katman ise yağdan oluşmaktadır.


 

        Elde Edilen Yağın Depolanması

         Dekantörden çıkan zeytinyağı bir kaç gün tankta dinlendirilmek üzere doğrudan dinlendirme tankına iletilebilmektedir. Makina zeytinyağı çıkış ağzına 50-70 lt'lik bir yağ deposu da ilave edilebilmektedir. Ayrıca pamuk filtre elemanlı filtre makinası da adapte edilebilir. Dinlendirme tankı içinde, zeytinyağı içerisinde oluşan partiküller çökeltilerek zeytinyağı arındırılmaktadır. Bu işlemden sonra bitki suyu ve tortunun uzun süreli temasını önlemek için filtre edilmesi önerilmektedir.

*Paslanmaz çelikten imal edilen pamuk elemanlı filtre

*Paslanmaz çelikten imal edilen karton elemanlı filtre


 

         Dekantör

          Yağ ve su-prina çıkış ağzı olmak üzere iki çıkış ağzına sahiptir. Ayırma biriminin altına yağın alımı için farklı deliklere sahip bir plaka yerleştirilmiştir. Seçilen uygun delik açık, diğer delikler ise kapalı tutulmaktadır. Dekantör içinde, işlenecek hamur miktarı girişinin değişken hızda ayarlanabilmesi makina durdurulmadan gerçekleştirilebilmektedir. İyi bir ayırma işlemi gerçekleştirebilmek için bazı durumlarda (özellikle çok kuru zeytinlerde) zeytin hamuruna su eklenmesi gerekmektedir (max .)

          Üç ayarlama seçeneği olasılığı öngörülmüştür;

 

 • İşlenmek üzere dekantör içine giren zeytin hamurunun miktarının ayarlanması (makinayı durdurmadan değişken oranlı yüklemeyle)

 • Dekantör içerisinde eklenen su miktarı (Fluxmetre ile makinayı durdurmadan gerçekleştirilmektedir.)

 • Yağ alımında kullanılan çıkış memesinin derinliğinin ayarlanması veya uygun çıkış deliğinin ayarlanması


​Bu basit ayarlar yardımıyla Miniolive olgunluk durumuna bağlı olmaksızın ekstrasyon işlemini durdurmadan fluxmetre ile ayarlanarak her çeşit zeytinin yağını çıkarabilmektedir.

Bu işlemler zeytin hasat edilir edilmez yapılarak, gerekli yağ kalitesi, çıktı kalitesi ve miktarında en üst noktaya ulaşma sağlanmaktadır. Sınırlı miktardaki su kullanımı (max ) ve işlem sırasında ulaşılan düşük sıcaklk (26-28°C max) dünya pazarlarında en çok istenen yükek kaliteli ürünü sağlamaktadır. SLN-OLV200 bu kaliteli ürüne daha küçük boyutlarda ulaşmayı sağlamaktadır. Ayrıca, paslanmaz çelik malzemesi sayesinde zeytinyağı çıkarma makinasının hızlı, kolay ve etkin bir şekilde temizlenebilmesi sağlanmaktadır.

SLN-OLV200 Mini Zeytinyağı Makinası  -  TEKNİK ÖZELLİKLER

Güç Gereksinimi   : 380v - 50 HZ

Ağırlık                     : 565 Kg         

             Ölçüler                   : 100 x 182 x 175 cm

Güç Tüketimi         : 5,5 kW/saat

Kapasite                 : 200 kg/saat

bottom of page